WhatsApp
Bizi Arayın

Uzm.Dr. Eda Mersinlioğlu

Terleme Tedavisi

Aşırı Terleme Tedavisi Nedir?

Aşırı terleme toplumda çok sık görülen bir problemdir.Sosyal hayatımızı kötü etkileyen ve kişilerde fobiye sebep olabilen aşırı terleme tedavi edilmesi gereken büyük bir sorundur. Estetik ve görsel açıdan da kişileri zor durumda bırakan aşırı terleme sorununun çaresi terleme tedavisidir.

Ter bezlerinin aşırı çalışması (hiperhidroz) ve ter kokusunun eklenmesiyle (bromohidrozis)görsel ve çevresel açıdan bizi oldukça rahatsız eden aşırı terleme kişileri oldukça zor durumda bırakır, kötü bir görüntüye sebep olan aşırı terleme sadece görsel değil koku olarak da bizi ve çevremizdekileri rahatsız eder. Tedavi işlemi, ter bezlerine gelen terleme sinyallerini keserek bölgesel olarak terlemeyi durdurur. Aşırı Terleme tedavisi olarak bilinen bu işlem ter bezi olan tüm vücut bölgelerinde etkili olabilir. 

Terleme tedavisi bölgeleri en çok koltuk altı terlemesi, el terlemesi, ayak terlemesi, bel terlemesi, yüz terlemesi gibi bir çok bölgede sadece cilt içi yapılan enjeksiyonlarla hastaların sosyal sorun haline getirdiği kişinin özgüvenini yıkan, kendisini görüntüsü ve ıslaklığıyla oldukça rahatsız eden aşırı terleme sorununu geçici olarak ortadan kaldıran bir işlemdir.

Ter Bezlerine Nasıl Etki Eder?

Vücudumuzda sempatik ve parasempatik olarak adlandırılmış sinir sistemleri vardır. Sempatik sinir sistemimiz ter bezlerine giden terleme uyarısından sorumlu kısımdır. Terleme tedavisi de bu sinyalleri engeller ve etkisi boyunca o ter bezlerinden (koltuk altı, ayak tabanı, avuç) ter salgısı gerçekleşmez. Bu etki başka bir bölgenin de daha fazla terlemesine neden olmaz.

Aşırı Terleme Tedavisi Kimlere Yapılır?

18 yaş üzerindeki bireylere yapılır. Ancak sağlık açısından ve ter bezleri ile ilgili durumlarda doktorun onay vermesi ile 18 yaştan daha önce de yapılabilir. Kadın ve erkek, aşırı terleme olan veya terlemeden rahatsız olan herkese uygulanabilir (Hamile olanlara ve bebek emzirenler hariç).

Aşırı Terleme Tedavisi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Botulinum toksin uygulaması ile yapılan terleme tedavisi 15 dakika gibi bir sürede uygulanır.

Terleme Estetiği Kalıcılık Süresi

Terleme tedavisinin kalıcılık süresi yaklaşık 4-6 aydır. Etkisi bittiğinde yeniden tedavi işlemi yapılabilir. Kalıcılık süresi uzun olduğu için aşırı terlemeye çare olarak oldukça tercih edilen kolay ve rahat bir işlemdir.

Güncel İçeriklerimiz
Sizin için hazırladığımız en son içeriklere blog sayfamızdan kolayca erişebilirsiniz. Yenilikleri takip etmek için lütfen blog sayfamızı ziyaret edin.
Bize Ulaşın

Tüm sorularınız için iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.