WhatsApp
Bizi Arayın

Uzm.Dr. Eda Mersinlioğlu

burun dolgusu

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu burun şeklinin düzeltilmesi, kemerli yamuk burunun ortadan kaldırılması, burun şeklinin estetik ve güzel hale getirilmesidir.Genelde birden çok ameliyat geçirmiş, burun sırtında veya yanlarında hacim sorunları olan bölgelerde yapılır. Darbelere bağlı olarak oluşan sorunlar bazende yapısal hacim sorunları için gerekir.Burun tabanının yüksekliği yetersizse bu bölgeye yapılacak dolgu işlemiyle burun kaldırılarak daha estetik hale getirilir.Burun bölgesi hareketsiz bir bölge olduğu için yapılan dolgu işlemleri daha kalıcıdır.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu iğne ile cilt altına burun sırtına hyalüronik asit enjekte edilmesidir.Burun dolgusu sırasında ağrı ve acı hissedilmemesi için bu bölgeye uyuşturucu kremler sürülür.Dolgu işleminden önce uyuşturucu kremin etkisini göstermesi için yaklaşık 25-30 dakika beklenir.Dolgu sırasında kullanılacak dolgu miktarı muayene sırasında hastanın ihtiyacına göre belirlenir.Sonrasında gerekli bölgelere hyalüronik asit enjekte edilir.Hacim sorunu olan bölgelere, belirgin hat oluşturmak istenen bölgelere, burun tabanına, alın burun bileşkesi varsa çökme olan yerlere dolgu uygulanır.

Ne Kadar Zamanda Erir?

Hyaluronik asit bazlı dolguların 1-1,5 yıl kalıcılık süreleri vardır. Kişiden kişiye göre bu süre değişkenlik gösterir.

Kalıcı Burun Dolgusu Var Mıdır?

Kalıcı dolgular vardır fakat vücut bu dolgulara aşırı tepki verdiği için atmaya çalışarak vücutta istenmeyen sorunlara neden olur.Bu nedenle kalıcı dolgu uygulanması tavsiye edilmez.

Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk birkaç gün şişlik, morluk ve çok nadir ağrı olabilir. Bu durumlar geçicidir en 2-3 gün içinde geçer.

Neleri Ortadan Kaldırır?

Burun kemerinin ya da kemerli yapının ortadan kaldırılması: En belirgin değişim burunda özellikle yan profilde çok fazla belli olan ve nefes alımını etkileyen burun kemerinin yok edilmesidir.Kemerin olduğu yerin etrafı, üstü ve alt kısımları dolguyla kemerli görünümü ortadan kaldırarak düz bir hatmış gibi gösterilir.

Burun ucunun düzeltilmesi ya da kaldırılması: Burun ucuna ve burun uç kısmına uygulanan, burun ucunu burun kemer noktasından daha yukarı bir seviyeye çıkaran işlemdir.Hastanın burnuna göre burun ucuna veya uç kısmına uygulanır.Böylece burun ucu kalkar.Burun ucu belirginleştirmede burun ucuna yapılacak bir dolgu, burnu daha kalkık ve güzel gösterir.

Burundaki çökmelerin ya da düşmelerin düzeltilmesi: Burunda bulunan çökükler ya da düşmeler dolgu ile düzeltilebilir.

Geçirilmiş ameliyatlara bağlı bozuklukların azaltılması: Hasta önceden ameliyat olmuş ve bozukluklar oluşmuşsa burun dolgusu ile bozukluklar tedavi edilebilir. Hastanın burnu minik dokunuşlarla estetik ve güzel bir hale getirilir.

Güncel İçeriklerimiz
Sizin için hazırladığımız en son içeriklere blog sayfamızdan kolayca erişebilirsiniz. Yenilikleri takip etmek için lütfen blog sayfamızı ziyaret edin.
Bize Ulaşın

Tüm sorularınız için iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.