WhatsApp
Bizi Arayın

Uzm.Dr. Eda Mersinlioğlu

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi; saçın güçlü, hacimli ve sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu maddelerin direkt saçlı deriye uygulanmasıdır. Saç dökülmesi herkesin etkilenebildiği bir sorundur. En sık karşılaşılan androjenik (erkek) tipi saç dökülmesidir ve mezoterapi saç dökülmesine karşı önemli rol oynar.Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral (Kalsiyum, İyot, Manganez, Bakır, Çinko, Selenyum, Demir, Potasyum) , saçların uzaması ve gelişmesi için gerekli aminoasitlerin saçlı deriye direk enjekte edilmesidir. Saç mezoterapisi ayrıca uykuda olan saç köklerinin büyüme fazına geçmesine de çok büyük bir fayda sağlar. Böylece saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saça yerleşmesi sağlanır. Böylece saç dökülmesi tedavi edilebileceği gibi, incelmiş olan saçlar kalınlaştırılır, dökülmeler durur, saçın daha canlı ve parlak hale gelmesi sağlanır.Saç mezoterapisinin etkisi saç ve saçlı deriye dışarıdan uygulanan destek ürünler ile karşılaştırılamayacak kadar üstündür.Saç mezoterapisi saç ve saç köklerinin ihtiyacı olan vitamin , mineral , aminoasit ,kök hücre gibi birçok maddenin saçlı deriye uygun şartlarda ve uygun ekipman ile uygulanması işlemidir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler

Günümüzde saç dökülmesi, saçlarda seyrelme ve düşük saç kalitesi ciddi bir  problemdir.

Saç dökülmesi; sağlıksız beslenme, yetersiz vitamin alımı, stres ,kötü hava şartları, kullanılan kozmetik materyaller, genetik faktörler, kronik hastalıklar ,vitamin ve mineral dengesizliği, hormonal bozukluklar gibi birçok faktörün neden olduğu bir problemdir. Saç dökülmesi estetik bir problem olmakla beraber psikolojik etkileri de olan bir durumdur. Saç dökülmesi problemi öncelikle altta yatan bir kronik hastalık, hormon bozukluğu, psikolojik altyapı, gibi birçok organik veya inorganik problemlerin olup olmadığı araştırıldıktan sonra tedavisi gereken bir durumdur.

Saç Mezoterapisi Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Kişinin ihtiyacına göre seans sayısı ve seans aralıkları belirlenir.

 

Saç Mezoterapisi

Saç dökülmesinin temel  sebepleri; saç köklerinin yeterince beslenememesi, saç köklerini besleyen kan dolaşımının yeterli olmaması, hormonal dengesizlikler olarak gösterilebilir. Günde 40-60 tel saç dökülmesi normalken bu sayıdan fazla olması için  saç dökülmesinden bahsedilir. Pek çok sebep saç dökülmesi için etkendir.

*Stres, yorgunluk yeteri kadar dinlenememe

* Genetik faktörler(erkek tipi saç dökülmesi)

* Beslenmeye bağlı vitamin mineral eksiklikleri

* Demir eksikliği anemisi

* Tiroit hormon bozuklukları

* Doğum sonrası

*Hava ve su kirliliği

*Saçlarımıza kullandığımız kimyasallar, şampuanlar

*Viral enfeksiyon sonrası saçlarımız dökülebilir.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi; saçın güçlü, hacimli  ve sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu maddelerin direkt saçlı deriye uygulanmasıdır. Saç dökülmesi kadın  erkek  herkesin etkilenebildiği bir problemdir. En sık karşılaşılan androjenik (erkek) tipi saç dökülmesidir ve mezoterapi saç dökülmesine karşı önemli rol oynar.Saçlarınızın ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral (Kalsiyum, İyot, Manganez, Bakır, Çinko, Selenyum, Demir, Potasyum) , saçların uzaması ve gelişmesi için gerekli aminoasitlerin  saçlı deriye direk enjekte edilmesidir. Saç mezoterapisi ayrıca uykuda olan saç köklerinin büyüme fazına geçmesine de destek sağlar. Böylece saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saça yerleşmesi sağlanır. Böylece saç dökülmesi tedavi edilebileceği gibi, incelmiş olan saçlar kalınlaştırılır, dökülmeler durur, saçın daha canlı ve parlak hale gelmesi sağlanır.Saç mezoterapisinin etkisi saç ve saçlı deriye dışarıdan uygulanan destek ürünler ile karşılaştırılamayacak kadar üstündür.

Saç Mezoterapisi Nasıl Etki Eder?

Saç temel olarak iki ana bölümden oluşur; cilt altında yer alan saç folikülü/saç kökü ve cilt üzerindeki  “saç teli”. Saç kökünde bulunan “dermal papilla” ve “matriks” denilen yapılar saç büyümesinde kritik role sahiptir. Saç kökündeki dermal papila ve matrikste meydana gelen yeni hücreler büyüdükçe eski hücreler yukarı, cilt üzerine doğru itilir ve böylece saç telleri oluşur.Saç mezoterapisinin  etkili olabilmesi için; saç oluşumunda önemli role sahip olan saç kökündeki “dermal papila ve matriks”e kadar inen enjeksiyonların yapılması gereklidir. Yani  saçlı derinin orta tabakasında eksik olan mineraller, vitaminler kan dolaşımının artmasını sağlayan maddeler doğru derinlikte enjekte edilmelidir.Ancak doğru derinlikte yapılan saç mezoterapisi  ile saç kökünün dermal papilası ve matriksi ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğine kavuşur ve bu sayede saç kökleri güçlenir, saç dökülmesi durur, saç telleri kalınlaşır.

Saç Mezoterapisi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

Saç mezoterapisinde  kullanılan iğnelerin çapı çok incedir.Fakat  bazı hastalar uygulama esnasında az miktarda acı hissedebilir. Her saç mezoterapisi öncesi saçlı deriye; özel olarak hazırlanan anestezik sprey uygulanır ve uyuşması için 20 dakika beklenir. Sprey formunda olan anestezik madde saçlı deriye daha rahat nüfus eder ve kişilerin uygulama sırasında acı çekmelerini  en az dereceye indirir.

Güncel İçeriklerimiz
Sizin için hazırladığımız en son içeriklere blog sayfamızdan kolayca erişebilirsiniz. Yenilikleri takip etmek için lütfen blog sayfamızı ziyaret edin.
Bize Ulaşın

Tüm sorularınız için iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.