WhatsApp
Bizi Arayın

Uzm.Dr. Eda Mersinlioğlu

Burun Ucu Kaldırma Botoksu

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Nedir?

Cerrahi olmayan işlemler arasındaki en popüler estetik tedavilerdendir. Burun üzerinde oluşan çizgi ve kırışıklıkları giderir. Clostridium botolinum isimli bir bakteriden elde edilir. Mimik kaslarına etki etmesi için uygulanır ve bu kasları gevşetir. Burun ucu kaldırma estetiği işlemi pek çok bölgede uygulandığı gibi burun bölgesinde de rahat ve konforlu bir şekilde yapılır. Bu işlem için burun ucundaki hareketliliği sağlayan kas, işlem sayesinde geçici olarak bloke edilir ve burun 1 – 2 milimetre yukarı kaldırılır. Burun kaldırma işlemi sonrasında herhangi bir acı ve ağrı olmadığı için hemen günlük ve sosyal yaşantıya devam edilebilir. Burun ucu kaldırma estetiğinin yan etkileri yoktur. Bazen küçük kızarıklıklara sebep olsa da bunlar da buz uygulaması yapılarak hatta yapılmasa bile kısa bir süre içinde geçer.

Ne Zaman Yapılır?

Genelde burnu düşük olan kişilere daha çok yapılır. Özellikle güldüğü zaman burun ucu düşen estetik açıdan kötü bir görüntüye sahip olan kişiler ve burun kanatlarında yayvanlaşma olan kişiler, burun kaldırma estetiği işlemini çok tercih eder. Estetik sayesinde burnu aşağıya çeken kasın etkisi azaltılır. Bu sayede daha kalkık ve düzgün bir burna sahip olunur. Bazı kişilerin güldükleri zaman burun kırışıklıkları çok belli olur. Bu çizgilerin de düzgün bir hale getirilmesi için çok sık uygulanır.

Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Burun kaldırma estetiğinin etkisinin görülebilmesi için en az 3 gün geçmelidir. Estetik, 3-7 gün içerisinde belli eder. Uygulama sonrasında 10 gün geçince ise burun tam olarak istenen şekli alır.

Burun Kanatlarına Uygulanır Mı?

Bazı insanlarda burun kanatlarının gülerken dışa çekilmesi rahatsız edici bir görüntüdür. Hepimizde olsada bazılarımızda oldukça aktif olan bu kasların estetik ile gevşetilerek kasılmalarının engellenmesi mümkündür. Bu sayede estetik ile burun kanatlarının genişlemesi geçici olarak engellenebilir.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Kalıcılık Süresi

Estetik işlemi hemen etki etmez. Birkaç gün içinde etkisi görülür. Estetiğin kalıcı bir etkisi yoktur. Etkisi genelde 4 ay sonunda azalmaya başlayan 6 ay sonunda ise biten bir işlemdir. 4-6 ay içerisinde tekrarlanabilen bir işlemdir. Tekrar yapıldıkça etkisi ve kalıcılık süresi artan bir işlemdir.

Burun Ucu Kaldırma Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uygulamadan sonra günlük ve sosyal hayatımıza hemen dönsekte ilk 24 saat boyunca egzersizlerden kaçınmalısınız.Yorucu fiziksel aktiviteler yapmamalısınız.

  • Bu süre zarfında kesinlikle yüz üstü yatmamalı ve yüzünüze darbe almamaya dikkat etmelisiniz.

  • Estetik işlemi sonrası uygulama yapılan bölgeye en az 6 saat su temas etmemelidir.Sonrasında da yüzünüzü yıkarken veya banyo yaparken dikkatli olmalı yüzünüzü sertçe ovmamalısınız.

  • Estetik uygulamasından sonra ödem ve kızarıklıklar geçene kadar güneşe çıkmamalısınız.Uygulama sonrası ödem ve kızarıklıklar geçene kadar yüzünüzü güneşten ve sıcak sudan korumalısınız.

  • Estetik işleminden sonra ilk 24 saat cilt bakımı(özellikle kimyasal peeling) ve makyaj yapmamalısınız.

  • İlk 2 gün alkol ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanmamalısınız. Bu nedenle sürekli kullandığınız ilaçlar varsa bunları estetik işlemi öncesinde doktorunuzla paylaşmalısınız.

Güncel İçeriklerimiz
Sizin için hazırladığımız en son içeriklere blog sayfamızdan kolayca erişebilirsiniz. Yenilikleri takip etmek için lütfen blog sayfamızı ziyaret edin.
Bize Ulaşın

Tüm sorularınız için iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.