WhatsApp
Bizi Arayın

Uzm.Dr. Eda Mersinlioğlu

Göz Altı

Göz Altı Dolgusu Nedir?

Göz altı bölgesi yüzümüzdeki en hassas bölgelerdendir. Olası renk değişikliklerinde, göz altı torbalarında, göz altı çukurlarında yapısal ve genetik olarak renk değişikliklerinde yorgunluğumuzu ele verir. Bu nedenle yüzümüz yorgun gözükür. Göz altı ışık dolgusu uygulamaları; bu bölgenin genel sorunlarının azaltılmasında en önemli ve popüler yöntemlerdendir. Bazı insanlarda bu bölge çukurdur ve ne yaparlarsa yapsınlar yorgun görüntü her zaman kalır. Yani göz altı bölgesi yüzün zindelik ve sağlık bölgesidir, doğal görünmesi zinde ve estetik bir görünüme kavuşturur.

Gözaltı hacim artışı için özellikle küçük partikül yapılı ve düşük moleküler ağırlıklı hyaluronik asit dolguları kullanırız. Çünkü göz altında belirgin bir şişlik veya bir sertlik olmaması hedeflenir. Hasta 3-7 gün sonra eliyle göz altı ışık dolgusunu hissedemez ve bitkin görünümü de geçer.

Göz Altı Bölgesi Sorunları

Yaşlanma:Yaşlanma sürecinde doğal olarak gözlerin altında oluşan morluklar ve halkalar daha da belirgin hale gelir.Bunun en büyük nedeni ise yaşlandıkça cilt yapısının incelmesidir.İleriki yaşlarda cilt esnekliğini kaybeder bu da yağ ve kolajen kaybını meydana getirir.Hepsi birlikte cilt altındaki koyu kan damarları daha belirgin hale gelerek göz altındaki morluklara neden olur.

Yorgunluk:Aşırı uyuma, yorgunluk, uyku düzeninin bozulması gibi sorunlar göz altı morluklarını oluşturur.Az uyumak da cildin donuk ve yorgun görünmesine neden olur.Cilt böyle durumlarda koyu dokuların görünmesine neden olur.

Alerjik Reaksiyonlar: Göz altı morluklarını alerjik reaksiyonlar ve göz kuruluğu da tetikler. Alerjik reaksiyonlarda vücut histamin salgılar bu da kızarıklık ve göz şişmesi gibi semptomlara neden olur.

Göz Altı Işı Dolgusu Nasıl Yapılır?

Göz altı dolgusu ; lokal anestezik kremlerle 20-30 dakika bekledikten sonra uygulanır. Gözaltı ışık dolgusu bir kanül ile enjekte edilir. Hastanın bu bölgeye masaj yapmaması ve aşırı sıcak ortama girmemesi önemlidir.

Göz Altı Dolgusu Sonrası O Bölgeye Masaj Yapılır Mı?

İşlemden sonra dolgu hafif masajlarla bölgeye tam olarak oturtulabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Yaş Sınırı Var Mıdır?

Göz altı dolgusu 18 yaşından itibaren herkese uygulanabilir ancak gebe ve emziren kişilere tavsiye edilmez.

Göz Altı Dolgusunun Etkisi Ne Zaman Görülür?

İşlemden hemen sonra etkisi görülür; 2 hafta içerisinde tamamen oturur ve göz altlarının parlaklığı artar. Kalıcılığı ortalama 1- 1.5 yıl olan bir işlemdir.

Göz Altı Dolgusu Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

  • İşlem sonrasında hemen gündelik hayatınıza dönebilirsiniz

  • Bir hafta kadar göz altına baskı uygulamamalısınız

  • Hamam, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmalısınız.

  • 1 hafta içinde göz altında fazladan bir şişlik, hafif sertlik mümkündür. Bir haftadan sonra sertlik hissi tamamen geçer ve elinizle hiçbir şey hissedemezsiniz.

Güncel İçeriklerimiz
Sizin için hazırladığımız en son içeriklere blog sayfamızdan kolayca erişebilirsiniz. Yenilikleri takip etmek için lütfen blog sayfamızı ziyaret edin.
Bize Ulaşın

Tüm sorularınız için iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.